Günde 400 Kişi Yaşamını Yitiriyor !

Trafik kaosu, şehir kirliliği ve geçim zorluğu ile bilinen Hindistan’da, yaşanan trafik kazaları sonucunda günde 400 insan yaşamını kaybediyor.

 

Trafik kurallarına uymayan insanlar, güvenlik donanımı olmayan otomobiller, Hindistan’da her yıl 150.000 kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor. Bu veriler günde ortalama 400 kişinin hayatını kaybettiğini gösteriyor. Gelişmiş ülkelere göre oldukça fazla olan bu sayı, Hindistan hükümetini de harekete geçirdi. Başbakan Narendra Modi, güvenlik donanımı olmayan otomobiller ve kasksız kullanılan yüksek hızlı motorların neden olduğu ölümlerin durdurulması için çalışmalara başladı.

Ağustos 2016’da çıkartılan kanun tasarısı, bir üst makam tarafından onay bekliyor. Bu yasa tasarısında, araçların güvenlik unsurlarının zorunluluğu ve trafik suçları için sert cezalar verilmesini ön görüyor. Yapılan bu değişiklik ile Hindistan’a özel üretilen uygun maliyetli ve uygun fiyatlı otomobillerin tarihe karşıması beklenirken, araç fiyatlarının da artması bekleniyor. Global NCAP isimli firmanın yaptığı araştırmalar sonucunda Hindistan’a özel üretilen küçük sınıf araçların 0 yıldız aldığı ve 20 km/s hızla yapılan bir kazada dahi büyük yaralanmaların yaşanacağı ifade ediliyor.

Hindistan’daki Shiv Nadar Üniversitesi’de profesör olarak görev yapan Dinesh Mohan, “Hindistan, araçlarda güvenlik özelliklerini zorunlu hale getirme konusunu 20 yılı erteledi. Küresel olarak, otomobil firmaları böyle güvenlik unsurlarını hükümetler zorunlu hale getirmeden standart hale getirmezler.” ifadelerinde bulundu.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here