ABD’de Büyük Panik !

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), ‘Rus saldırganlığını’ dizginlemek amacıyla Avrupa ülkelerindeki ABD hava üslerini genişletmek için 200 milyon dolardan fazla harcama yapmayı planladığı belirtildi.

Sputnik’in İngiliz The Times’tan aldığı habere göre, ABD, Rusya’yı dizginlemek için Avrupa’daki askeri varlığını artırmayı amaçlıyor. Pentagon’un yeni bütçesine göre ABD, Estonya, Letonya, Macaristan, Norveç, Romanya ve Slovakya’daki üslerini genişletmek için 200 milyon dolardan fazla kaynak aktaracak. Washington, Avrupa’daki üslerini F-22 ve F-35 tipi en gelişmiş ve kolay fark edilmeyen savaş uçaklarıyla donatacak.

‘KIRIM’IN RUSYA’YA KATILMASI ABD’NİN PLANLARINI BOZDU’

Zira haberde ABD’nin Avrupa’da kriz halinde uygulamayı koymayı düşündüğü planlarını Kırım’ın Rusya topraklarına katılması ve Baltık ülkelerinin güvenliğiyle ilgili çekinceler nedeniyle ciddi biçimde revize etmek zorunda kaldığına dikkat çekildi.

‘TRUMP’IN İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME MESAJLARINA RAĞMEN…’

ABD Başkanı Donald Trump’ın birçok kez Rusya ile ilişkileri geliştirme mesajı vermesine rağmen Washington’un yeni ulusal güvenlik stratejisinde Rusya’nın en yüksek tehdit oluşturan ülkeler kategorisinde yer aldığının da anımsatıldığı haberde “Washington’un yeni programı, Avrupa’daki ABD’li komutanların ‘Rus saldırganlığını dizginleme’ gerekliliğiyle ilgili uyarılarıyla örtüşüyor” dendi.

‘KRİZ DURUMUNDA İNGİLTERE’DEKİ ÜS KULLANILACAK’

Öte yandan The Times, ilk parti F-35’lerin İngiltere’deki Suffolk üssüne vardığını, kriz çıkması halinde hava saldırılarının buradan düzenleneceğini de kaydetti.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here