Asgari Ücretin Zam Pazarlığı !

İşçi, işveren ve hükümet  temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018’de geçerli olacak  asgari ücreti belirlemek üzere yarın ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret  görüşmeleri, yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde  başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında  toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu  (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)  temsil edecek.

Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini  sunacak.

TÜRK-İŞ TEKLİFİNİ TÜİK’İN RAKAMINDAN SONRA PAYLAŞACAK

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  konfederasyonlarının uzun yılardır Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçileri  temsil ettiğini söyledi.

Atalay, “1983, 1984, 1993, 2008 ve 2012 yıllarında işçi, işveren ve  hükümet, asgari ücret rakamında mutabık kaldı. Gönlümüzden geçen yeni asgari  ücretin bu yıl oy birliğiyle belirlenmesi ama maalesef bu son 35 yılda sadece beş  kere gerçekleşti.” dedi.

İşveren tarafından yapılan açıklamaların mutabakatın sağlanmayacağı  yönünde olduğunu belirten Atalay, asgari ücretteki artış tekliflerini TÜİK’in bir  işçi için belirleyeceği “asgari geçim tutarı”nın ardından kamuoyuyla  paylaşacaklarını bildirdi.

Yarın toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonunda Türk-İş’i temsil  edecek heyeti belirlediklerini ifade eden Atalay, heyetin TEKSİF Sendikası Genel  Başkanı Nazmi Irgat, Türkiye haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak,  Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriye Nazlım, Tarım-İş Sendikası Genel  Başkanı İlhami Polat ve Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı’dan  oluştuğunu kaydetti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi  olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu  komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş  temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen ilk  toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı  toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en  az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği  halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş,  vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor.  Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga  vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira  56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5  oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor.  Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal  güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here