ABD Dışişleri Sözcüsünden Türkiye’ye Küstah Cevap: Hep Aynı Şarkı

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert,  Washington’un  Türkiye’de darbe planladığı yolundaki iddialarla ilgili bir soruya, “Aynı şarkı, aynı dans” diye karşılık verdi.

“TÜRKİYE’YE KARŞI BİR DARBE YAPMAYA MI ÇALIŞIYORSUNUZ?”

Nauert, başkent  Washington’da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, “Altın tüccarı  Reza Zarrab, yaklaşık 18 aydır  ABD’de tutuklu. Davası gelecek hafta başlayacak. Yargısal bir süreç, ancak Türk  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetten başka bir çok yönetici bu konuda konuşuyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun  Türkiye’ye karşı bir darbe girişimi olduğunu söyledi. Bu davanın  ABD’de pişirildiğini söyledi. Siz  Türkiye’ye karşı bir darbe yapmaya mı çalışıyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtta şöyle dedi:

“AYNI ŞARKI”

“Biz  Türkiye’den bu hikayeyi daha önce de duyduk; aynı şarkı, aynı dans. Bizi daha önce de bir tür darbe yapma girişimi ile suçladıkları için, size bu kez de aynı yanıtı vereceğim.  Türkiye’ye karşı bir darbe girişimi içerisinde olduğumuz iddiası çok gülünç. Konuyla ilgili sorularınızı  Adalet Bakanlığı’na iletmenizi öneririm.”

“İLİŞKİLERİMİZ GÜÇLÜYDÜ”

Nauert, “NATO müttefiki  Türkiye ile ilişkilerin ne zaman düzeleceği” sorusu üzerine, ülkeler arasındaki ilişkileri evliliklere benzeterek yanıt verdi.

Nauert, “Bu ilişkiler zaman zaman iniş çıkış yaşayabiliyor. Bir gün iyi, bir gün kötü olabiliyor. Biri bir şey söyleyebilir, sonra söylediğinden pişman olabilir.  Türkiyebir NATO üyesi,  ABD’nin değerli bir müttefiki, ilişkilerimiz güçlüydü. Ama  ABD’nin darbe planı yaptığı iddiasına yorum yapmak gerekirse çok basit olarak gülünç. Bence kendileri de bunun farkındalar” dedi.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here