Filistin’de kritik anlaşma imzalandı !

Hamas ve Fetih heyetleri, Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin Gazze’de en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar göreve başlaması konusunda anlaştı.

Mısır’ın başkenti Kahire’de devam eden müzakereler  kapsamında, Hamas ve Fetih heyetlerinin Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren  “uzlaşı anlaşmasını” imzaladığı bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kahire’de iki  gün boyunca Filistin’de birliğin sağlanması ve başkenti Kudüs olan 1967  sınırlarında bir Filistin devletinin kurulması hedefine yönelik görüşmeler  sonucunda, Hamas ve Fetih Hareketi’nin anlaştığı belirtildi.

Tarafların, Mısır İstihbarat Başkanı Halid Fevzi’nin katılımıyla  uzlaşı anlaşmasını imzaladığı ifade edildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Hamas ve Fetih heyetleri Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin en geç 1 Aralık  2017 tarihine kadar Gazze’deki tüm görevlerini, Batı Şeria’da olduğu gibi yerine  getirmesi konusunda anlaşmaya vardı. Mısır Arap Cumhuriyeti, Filistin’deki  bölünmüşlüğü sonlandırma konusundaki hassasiyeti çerçevesinde, 4 Mayıs 2011  tarihli Kahire Anlaşması’nı imzalayan tarafları, 21 Kasım 2017’de Kahire’de  tekrar toplantıya davet etti.”

Hamas ve Fetih’in uzlaşı görüşmelerinde gösterdikleri olumlu tavırdan  dolayı takdir edildiği açıklamada, Mahmud Abbas’a da Filistin’deki bölünmüşlüğün  bitirilmesi konusunda göstermiş olduğu gerçek iradeden dolayı teşekkür edildi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, bu sabah yaptığı açıklamada,  Hamas ile Fetih’in Mısır’ın başkenti Kahire’deki görüşmelerde uzlaşmaya vardığını  duyurmuştu.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here