13 Maddelil Bir Talep Listesi Sunulmuştu

Dört Arap ülkesi Katar’ın terörle mücadele konusunda iyi niyetini gösterdiği takdirde diyaloga hazır olduklarını ifade etti.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır 2 aya yakın bir süredir Katar’a ambargo uyguluyor.

13 MADDELİK BİR TALEP LİSTESİ SUNULMUŞTU

Katar’a ambargo uygulayan ülkeler, daha önce 13 maddelik bir talep listesi sunmuş ve söz konusu liste Doha tarafından reddedilmişti. Listede Türk askeri üssünün kapatılması da vardı.

KATARLI HACILARIN SIKINTILARI BM’YE TAŞINDI

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’nun (NHRC), Katarlıların hac ibadetini yerine getirirken yaşadıkları sıkıntıları Birleşmiş Milletler’e taşıdı.

Katar vatandaşlarına ibadetlerini yerine getirirken uygulanan baskıların uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun belirtildiği mesajda, “Suudi Arabistan, Katarlılara sadece iki hava yolu güzergâhı üzerinden ülkeye girmelerine izin verdi. Bu karar, Katar dışında ikamet eden Katarlılar için de geçerli, onların da önce Doha’ya daha sonra Suudi Arabistan’a giriş yaparak hac ibadetini yerine getirmesi gerekiyor.”ifadesi kullanıldı.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here