Türkiye’den Bunu Talep Etmek Saygısızlıktır

Ataşehir’deki  Mimar Sinan Camii’ndeki bayram namazı çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  Katar’la diplomatik ilişkileri kesen ve ambargo uygulayan Arap ülkelerinin  Kuveytaracılığıyla  Katar’a ilettiği talep listesine ilişkin, “Bir defa, bu 13 maddeyle ilgili yaklaşımı biz uluslararası hukuka aykırı buluyoruz.  Türkiye’nin de burada askerini çekmesi gibi bir yaklaşımı  Türkiye’den istemek,  Türkiye’ye yönelik bir saygısızlıktır” dedi.

“ÇOK ÇOK ÇİRKİN BİR YAKLAŞIM”

Bir gazetecinin, ” Katar ile ilgili Türk askerinin çekilmesi yönünde bir ültimatom var. Siz ne dersiniz?” şeklindeki soru üzerine  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir defa konuyla ilgili şu anda  Katar’ın 13 maddeye yönelik tavrını  Türkiye olarak biz hem takdir ediyoruz hem benimsiyoruz. Takdir ediyoruz, bir defa bu 13 maddeyle ilgili yaklaşımı biz uluslararası hukuka aykırı buluyoruz. Zira devletler arası hukukta ülkelerin egemenlik haklarına bu denli bir saldırı olamaz” yanıtını verdi . Burada adeta bir devletin egemenlik haklarına bir saldırının söz konusu olduğunu dile getiren Erdoğan, “Ve bir devletin kendi tasarruf alanına girecek kadar bir ileri gidiş söz konusu. Böyle bir şeye kalkıp da onların diliyle bakmak, yaklaşmak bana göre çok çok yanlış. Hele hele  Türkiye’nin 2014 itibarıyla savunma iş birliğini yapmış olduğu  Katar ile attığı bu adıma müdahil olmak, çok çok çirkin bir yaklaşım” dedi.

REKLAM

 

“BUNU TALEP ETMEK TÜRKİYE’YE SAYGISIZLIKTIR”

Katar’a yönelik bu yaklaşımı asla doğru bulmadığını vurgulayan Erdoğan, “Kaldı ki  Katar’a yapılan bu yaklaşım, bizim  Suudi Arabistan’a da teklifimizdir. Eğer  Katar’a bu teklifimiz, onlarla yaptığımız bu anlaşma noktasında  Suudi Arabistanda kendisinde bir üs kurmamızı isterse,  Suudi Arabistan’da da biz buna yönelik bir adım atabiliriz. Bu teklifi ben Kral’ın kendisine de yaptım. ‘Bunu bir değerlendirelim.’ dediler ve o günden bugüne böyle bir dönüş de söz konusu olmadı. Şu anda bu dönüş söz konusu olmadığı halde  Türkiye’nin asker çekmesini talep etmek, bir defa  Türkiye’ye karşı da maalesef saygısızlıktır. Yani biz herhangi bir ülkeyle savunma iş birliği anlaşmasını yaparken birilerinden izin mi alacağız? Yani hiç kusura bakmasınlar,  Türkiye öyle sıradan bir ülke, sıradan bir devlet değil. Onun için  Türkiye’nin de burada, askerini çekmesi gibi bir yaklaşımı  Türkiye’den istemek, bu da  Türkiye’ye bir saygısızlıktır.

“KATAR İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bir diğeri hem bir taraftan kalkacağız diyeceğiz ki işte ‘basın özgürlüğü.’ Şimdi ben dünyadaki özellikle basın örgütlerine de sesleniyorum; siz neyi bekliyorsunuz, ne güne duruyorsunuz? Şu anda basın özgürlüğü elinden alınan uluslararası bir medya kuruluşunun bir defa faaliyeti engellenmek isteniyor. Buna karşı ne güne duruyorsunuz? Sesinizin çıkması lazım. Sesleri çıkmıyor. Tüm bunların yanında yine şu anda  Katar, bir devlet olarak birçok yaptırımlarla karşı karşıya kaldı ve bu yaptırımlar noktasında da biz  Katar’a karşı elimizden gelen desteği vermeye gayret ettik. Bundan sonra da vermeye gayret edeceğiz. Yine açıkça söylüyorum; uluslararası hukuka aykırı bir süreç var. Bu sürecin bir defa ortadan kaldırılması lazım. Bu tür yaptırımların kesinlikle yani devletler arası hukukta böyle bir şeyin yeri olamaz. Bu konularla ilgili olarak da şu anda  Kuveyt’in ara buluculuğunu özellikle destekledik, destekliyoruz. Temennim odur ki Körfez’deki bu gelişmeleri  Suudi Arabistan kendi büyüklüğüne yakışır şekilde çözsün ve temennim yine de odur ki bu bayram böyle geçmemeliydi” diye konuştu.

“YÜRÜYEN O, BİR YORGUNLUK VAR HERHALDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne bugün bayram arası vereceğini belirtip “Performansını nasıl buldunuz?” sorusu üzerine de “Onu kendine soracaksınız, bana niye soruyorsunuz? Yürüyen o, bir yorgunluk var herhalde” yanıtını verdi.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here