Sabaha Kadar Sönmemişti! Londra’daki Yangının Nedeni Belli Oldu

İNGİLTERE dün Londra’da 24 katlı binada yaşanan yangın ile sallandı. Gece saatlerinde başlayan yangın sabah anca söndürülebildi. İngiliz basını da manşetine bugün Londra’daki yangını taşıdı. 12 kişinin hayatını kaybettiği yangının nedeni de açıklandı. Yaklaşık 600 kişinin yaşadığı 120 daireli binanın 2’nci katında yerel saatle 00.54’te (TSİ 02.54) bir buzdolabının patlaması sonucu yangın başladı. İşte İngiliz basının yangın manşetleri:

Sabaha kadar sönmemişti! Londra'daki yangının nedeni belli olduThe Times gazetesin “15 dakikada felaket” başlığıyla yayınlandı. Gazete, görgü tanıklarına göre yangının yalnızca 15 dakikada bütün apartmanı sardığını, bunun da apartmanın dış cephe kaplamasından kaynaklanıyor olabileceğini yazdı. Alevlerin binanın kaplamasında önce yukarıya, sonra da rüzgarın etkisiyle yana yayılmasını gösteren fotoğraflar yayınlayan The Times, görgü tanıklarının yangının nasıl başladığına yönelik ifadelerine de yer verdi.

Sabaha kadar sönmemişti! Londra'daki yangının nedeni belli olduBir görgü tanığı komşusunun evinde başlayan yangını ilk görenlerden biri olduğunu söylerken “Yangın mutfakta çıkmıştı. Kapıdan gördüm, küçük bir yangındı ve komşum bu sırada itfaiyeyi arayıp eşyalarını toplamış, büyük bir poşetle dışarı çıkıyordu” dedi.

Sabaha kadar sönmemişti! Londra'daki yangının nedeni belli olduBir başka görgü tanığı da komşusunun buzdolabının patladığını söyleyerek herkesin dışarı çıkmasını istediğini ifade etti. Bu yangının bir itfaiyenin karşı karşıya kalacağı en zorlu yangınlardan olduğunu aktaran gazete, normalde yüksek binalarda güvenlik önlemleri nedeniyle yangının bir bölgeyle kısıtlı kalması gerektiğini dünkü olayda itfaiyecilerin “hiç olmayacağı için eğitimi bile verilmeyen” tamamen yanan yüksek bir binaya girmek zorunda kaldığını yazdı.

Sabaha kadar sönmemişti! Londra'daki yangının nedeni belli olduThe Times, yangının arkasındaki sebeplerden birinin de piyasaların liberalleştirilmesi sonucu kuralların azaltılması. Financial Times gazetesi ise “Londra’daki ölümcül yangının ardından güvenlik tartışması” başlığını kullandı.

Sabaha kadar sönmemişti! Londra'daki yangının nedeni belli olduGazeteye göre yangın, hükümetin geciktirdiği yeni bina güvenliği düzenlemesini tamamlaması için hükümet üzerindeki baskıyı artırdı. Financial Times, Londra’da 2009 yılında 20 katlı bir binada gerçekleşen ve 6 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan yangının da binanın dış cephe kaplaması nedeniyle yayıldığını hatırlattı.

Sabaha kadar sönmemişti! Londra'daki yangının nedeni belli olduThe Daily Telegraph gazetesi ise manşetinde “Gerçekleşmeyi bekleyen felaket” ifadelerini kullandı. Gazeteye göre yangından kurtulmak isteyen bina sakinlerinden bir kısmı çarşaflarından yaptıkları iplerle binadan kaçmaya çalışırken bazıları da çöp torbaları ve nevresimlerinden yapmaya çalıştıkları paraşütlerle binadan atladı. Gazeteye göre kurtulmayı başaranlar binadaki “binada yangın çıkarsa evlerinizi terk etmeyin” uyarılarını dinlememeleri sayesinde hayatta kaldı.

Sabaha kadar sönmemişti! Londra'daki yangının nedeni belli olduTelegraph, İngiliz hükümetinin 1999’dan beri dış cephe kaplamalarının yangına etkisi konusunda uyarıldığını da yazdı. Gazeteye göre dış cephe kaplamaları ile binanın dış duvarı arasında bırakılan boşluk baca etkisi yaratarak yangının çok hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamış olabilir.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here