Hasankeyf’ten Müthiş Bir Görüntü Türbe Ayaklanıp Gitti

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla su altında kalacak yaklaşık 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi’nin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşındı. Taşınma işlemi dünyada eşi benzeri olmayan bir yöntemle yapıldı. Büyük tekerler üzerinde asfalt yolda giden Zeynel Bey türbesini gören halk sokaklara döküldü. Hasankeyf’te bir eser kurtarılmış olsa da çok daha değerli tarih Ilısu barajı ile yok olacak. İşte Zeynel Bey Türbe operasyonundan gelen görüntüler;

Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi, Türkiye’de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşınarak, baraj göl alanından çıkarıldı. Türbe, yeni yeri Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na yerleştirildi.
Taşıma işlemi için 8 adet “Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı” (SPMT) kullanıldı.

 Meteorolojik şartların uygun olması nedeniyle bugün gerçekleştirilen taşıma işlemi, saat 08.00’de başladı. Yaklaşık 3,5 saat süren taşıma işlemi 11.35’te tamamlandı. Ilısu Baraj Gölü alanından çıkarılan türbenin yerine oturtulmasının 3 gün sürmesi bekleniyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tarihi Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasına ilişkin, “Bu manzara dünyaya bir örnek. İstersek yaparız, dünyanın en büyük barajlarını da yaparız, tarihi eserleri de taşırız.” dedi.

Türbe kurtarılmış olsa da Ilısu Barajı Hasankeyf’te eşi benzeri olmayan bir çok tarihi eseri de yok edecek. Hasankeyf eşsiz mağaraları ve tarihi kalıntıları ile dünyanın en kıymetli hazinelerini saklıyor. Süleyman Demirel döneminde planlanan Ilısu barajının yapımına bu sebeple çevreciler ve tarihçiler karşı çıkıyor.

Hasankeyf için verilen tüm savaşa rağmen yakın zamanda Ilısu barajı için kapaklar kapatılacak ve tarihi kent suların altına gömülecek. İşte o yok oluştan kurtarılan Zeynel Bey Türbesinin taşıma işlemi ve yerleştirildiği yeni yerden görüntüler;
Hasankeyf'ten müthiş bir görüntü türbe ayaklanıp gitti
Hasankeyf'ten müthiş bir görüntü türbe ayaklanıp gitti
Hasankeyf'ten müthiş bir görüntü türbe ayaklanıp gitti
Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here