Ak Partide Değişim Başlıyor En Önemli Kriter İse…

AK Parti’deki yenilenmenin miladı olacak kongreye sayılı günler kaldı. Yenilenmede en önemli kriter ise “Erdoğan’ın temposu” olacak…

Haber7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan, bugünkü köşesinde 21 Mayıs’ta gerçekleşecek AK Parti kongresine ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

İşte İbrahim Erdoğan’ı o yazısı;

AK Parti’de hummalı bir çalışma var.

Referandum sonrası çıkan sonuçlar il il detaylı bir şekilde masaya yatırılmış durumda.

Ak parti yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temposuna ayak uydurabilecek isimler için kolları sıvadı.

21 Mayıs’ta ki kongre partideki yenilenmenin miladı olarak belirlendi.

Parti yönetiminden oluşan bir “siyasi analiz komisyonu” hiç vakit kaybetmeden çalışmalarına başladı. Bu komisyonun hazırlayacağı rapor doğrultusunda performansı düşük teşkilatlar belirlenecek  ve kongre sonrası yeni teşkilatlarla yola devam edilecek.

En önemli kriter daha enerjik, daha genç ve daha kucaklayıcı bir kadronun oluşturulması.

ERDOĞAN’IN TEMPOSUNA AYAK UYDURABİLECEK KADRO

İlk değişikliğe kongrede parti yönetim organlarından başlanacak.

Özellikle  parti yönetiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temposuna ayak uydurabilecek eski ve yeni isimlere yer verilecek.

Hem Türkiyeyi kucaklayabilecek hem de Akparti’nin 15 yıllık dönemde yaptığı atılımları daha üst seviyelere taşıyabilecek güçlü bir ekiple yola devam edilecek.

KADINLAR VE GENÇLER REVAÇTA

21 Mayıs sonrası partideki yenilenme üst kadrodan alta doğru devam edecek. Yorulan ve verimi düşük olan kadrolar yerini , dinamik, çalışkan ve genç kadrolara bırakacak.

Partinin en önemli prensip kararlarından biri de yeni dönemde , gençlere ve kadınlara yönelik politikalara ağırlık vermek.

O nedenle 21 mayıs sonrası yani Erdoğan’lı dönemde , hem parti yönetiminde , hem partinin diğer kademelerinde hem de yerel yönetimlerde gençler ve kadınlar kendilerine daha çok yer bulacak.

TEPEDEN TIRNAĞA YENİLENME

11 Kişiden oluşan Siyasi analiz komisyonu, 81 il ve ilçeleri tek tek masaya yatırmış durumda.

Teşkilat içinde ki zayıf halkalar belirleniyor, insanların hangi sebeplerle “ hayır” ya da “Evet” oyu verdikleri sosyolojik boyutu da hesaba katılarak analiz ediliyor. Bir anlamda toplumun kapsamlı bir fotoğrafı çekiliyor.

Özellikle “hayır” oyu verenlerin, AK Parti’nin icraatlarından mı, ya da teşkilat üyeleri veya belediyelerin davranış ve söylemlerinden yola çıkarak mı “Hayır” dedikleri belirleniyor. Bu çalışma yapılırken bir yandan da toplumun Ak Partiden taleplerinin neler olduğu tespit ediliyor.

Bu arada Genel Merkez çalışma ekibi,  yeni teşkilatlanma yapısı içinde başarılı ve herkesi kucaklayan teşkilatları da belirliyor. Farklı oluşumlar ve birilerinin güdümünde yeni teşkilat yapılarının oluşmaması için titiz ve dikkatli davranılıyor.

Büyük kongreden sonra Parti, Haziran ve Temmuz aylarında İl ve ilçe kongrelerini yaparak yeni teşkilatları şekillendirecek..

Özellikle başarılı teşkilatlar ve il başkanları Genel merkeze çağrılarak bölge milletvekilleri ile beraber yeni yol haritaları belirleniyor.

Örneğin Rize… 16 nisan Referandumunda en başarılı illerden biriydi. Genç ve başarılı il başkanı Muhammet Avcı yeni dönemde de Genel merkez tarafından yola devam edilecek başkanlardan biri.

Siyasi analiz Komisyonu ,  kapsamlı çalışmasını kısa sürede tamamlayacak ve hazırlanan raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a sunacak.

Partide ki bir başka hazırlıkta 21 mayısa yönelik… Kurucu lider Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden genel başkan olacağı , görkemli  ve  katılımı yüksek büyük kongre hazırlıkları hummalı bir şekilde devam ediyor.

Tepeden tırnağa yenilenmesi planlanan Ak Parti’yi 2019’a Genç ve dinamik kadrolar hazırlayacak..

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here