Kamuda Yıpranma Payı Meslek Gurupları Genişletildi

Kamuda erken emeklilik imkanı tanınan mesleklerin kapsamı genişletiliyor. Hangi kamu görevlilerinin hangi şartlarda ve süreyle fiili hizmet süresi zammından (yıpranma payı) yararlandırılacağı konusu yeniden değerlendiriliyor.
Kamu çalışanlarının erken emeklilik talebi, son toplu sözleşmeye damgasını vurmuştu. Her hizmet kolundan erken emeklilik talebi gelince, bir komisyon oluşturulması kararlaştırılmıştı. Bu kararın ardından hızla düğmeye basıldı.  Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bir komisyon oluşturuldu.
ÇALIŞMA HIZLI BİR ŞEKİLDE BAŞLATILDI
 Çalışma tamamlandığında, hangi hizmet kollarında ve kimlere ne şekilde yıpranma payı verileceğine yönelik ön metinler oluşturulacak.Çalışma sonucunda hazırlanacak rapor, yasa tasarısı haline getirilerek Meclis’e sunulacak. Çalışmayla erken emeklilik imkanı verilecek meslekler arasında başı sağlık çalışanları çekiyor. geçtiğimiz hafta sağlık çalışanlarına “5 yıla 1 yıl yıpranma payı konusu  vardı. 16 Nisan’dan hemen sonra düzenleme yaparak yıpranma konusunu süratle çözülecek.
ERKEN EMEKLİLİK BEKLEYENLER
Erken emeklilik bekleyenler arasında sağlıkçıların yanı sıra öğretmenler, postacılar, itfaiyeciler, mühendisler, teknikerler, teknisyenler ve kimyacılar da yer alıyor.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here