Kazakistan, Doğu ile Batı Arasında Köprü Olacak

ABD’nin önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Theodore Karasik, bağımsızlığın 25. yıldönümünü kutlamanın hem Astana için, hem tüm Kazakistan halkı için büyük bir başarı olduğunu açıkladı.

Kazakistan, dış politikasını dinamik bir şekilde yürütüyor’

Karasik, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde, Kazakistan’ın devlet oluşumu modelinde ve ekonomide, özellikle enerji ve madencilik sektörlerinde, önemli başarılar ve önemli gelişmeler elde ettiğini kaydetti.

Kazakistan’ın dış politikasını dinamik bir şekilde yürüttüğünü dile getiren Karasik, Astana’nın bir dönem AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) başkanlığı yaptığını ve 2017 yılında BM (Birleşmiş Milletler) Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üyesi olacağını belirtti.

‘Kazakistan, Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney arasında köprü olacak’

Karasik, Kazakistan’ın iç ve dış politikasında bulunduğu coğrafyanın büyük rol oynadığını kaydetti ve 1991 yılından bu yana Kazakistan’ın elde ettiği başarıların, sadece Orta Asya’da değil, aynı zamanda kendi sınırları dışında da kendine has vizyon oluşturmasına yardımcı olduğunu ifade etti. Kazakistan’ın kalkınması için önümüzdeki 25 yılda büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen uzman, ülkenin 2050 hedeflerine ulaşması yolunda Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney (dünyaları) arasında köprü olacağını iddia etti

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here