Kılıçtaroğlu’ndan Erdoğan’a, Kimsin Sen?

Ankara Anıttepe semtindeki Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ni (TÜRMOB) ziyaret eden CHP GenelBaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Nail Sanlı ile görüşmesinin ardından gazetecilere gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımamasını nasıl değerlendirdiği sorusuna Kılıçdaroğlu, “Emin olun böyle bir soruya muhatap olmak üzüntü verici. Bir ülkenin cumhurbaşkanı topluma, hukuka örnek olur, kanunlara, yargıya saygı duyar. Bir kişinin narsist özelliği öne çıkmışsa hiç kimseyi tanımaz. Kendisi ne dillendirirse dillendirsin hukuk bir toplumda tüm canlıların, doğanın, insanların güvencesi demektir. Adaleti mahkemeler dağıtır. Ben mahkemeye saygı duymayacağım, uymayacağım demek narsist kişiliğin çok öne çıktığı bir olaydır.” cevabını verdi.

“KİMSİN SEN?”
Kılıçdaroğlu, hükümet kanadından bu konuda gelen “Erdoğan’ın kişisel görüşüdür” ifadelerine ise şu karşılığı verdi: “Hiçbir şey eleştiri dışında tutulamaz; yargı, Parlamento, siyasi partiler, iktidar, STK’lar da eleştirilebilir. Siz eleştirmenin ötesine geçiyorsunuz. Kimsin sen? Sen çıktın TBMM önüne; Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağına, kurumların uyum içinde çalışmasını sağlayacağına namusun ve şerefin üzerine yemin ettin. Namus ve şeref bitti. Onun için hukuk da kurallar da bitecek. Narsist kişiler kural, yasa, anayasa tanımazlar. Bunlar kendi söylediğinin kural olduğunu ve herkesin ona uymasını isterler.”

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun toplanması için TBMM Başkanı tarafından ikinci kez yapılan çağrıya cevaplarının ne olacağı sorusuna CHP lideri, “Meclis Başkanımıza yanıtı yarın (bugün) göndereceğim. İlk mektuptaki görüşümüz ne ise aynı görüşümüz devam ediyor. Biz hiçbir zaman masayı devirmedik, toplantıyı bitiren TBMM Başkanı’dır. İkinci kez neden böyle bir davet yapıyor, onu anlamış değildir.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon programında Deniz Baykal’ın ‘CHP iyi yönetilmiyor, hamasetle dış politika yapılıyor’eleştirisine de “Az önce söyledik; her kurum eleştirilebilir, bunu da saygı ile karşılayacaksınız. Hamasetle dış politika yürütülmemeli; dış politika iç politikanın asla malzemesi olmamalı ama maalesef böyle bir tablo Türkiye’de yok.” şeklinde konuştu.

Paylaş

Cevap ver

Please enter your comment!
Please enter your name here